Każda kobieta marzy o długich, gęstych, pięknych rzęsach. Rzęsy podkreślają głębię spojrzenia, czynią je nieco tajemniczym i uwodzicielskim. To najlepsza wizytówka kobiety. Warto pracować nad ich kondycją, ale nie tylko ze względów estetycznych – wszak rzęsy chronią oczy przed zanieczyszczeniami i ekspozycją na promienie słoneczne. Jak wydłużyć rzęsy i sprawić, że staną się one mocne i wyraziste?
Ile żyje rzęsa?
Ogólna średnia mówi, że zdrowy człowiek ma około 150-200 rzęs na powiece górnej oraz 50-150 rzęs na powiece dolnej. Rzęsa „żyje” 60-90 dni, przy czym okres ten dzieli się na kilka etapów. Najintensywniejszy wzrost rzęsy ma miejsce w pierwszych 2-3 tygodniach – to anaben. Jest to okres wzrostu rzęsy. U góry włoski te osiągają średnią długość 8-12 mm, u dołu – 6-8 mm. Kolejny etap życia rzęsy do kata gen – kolejne 1-2 tygodnie. W tym czasie wzrost ulega zahamowaniu, a cebulka włoska przesuwa się ku powierzchni skóry. Telogen, będący ostatnią fazą cyklu życia rzęsy, trwa najdłużej – nawet do dwóch miesięcy. W tym czasie rzęsa wypada, a mieszek włosowy regeneruje się.
Szacuje się, że około 60-80% rzęs, które mamy aktualnie na powiekach, znajduje się w pierwszej fazie rozwoju – anagenie. Do normalnych zjawisk należy wypadanie jednej czy dwóch rzęs dziennie. Zwiększone wypadanie rzęs może świadczyć o problemach zdrowotnych, takich jak problemy z tarczycą czy niedobory witamin, minerałów i mikroelementów, lub naszych nieprawidłowych nawykach. Warto przyjrzeć się tym drugim jeszcze zanim udamy się na badania.
Trzeba pamiętać, że rzęsy są bardzo delikatne. Do znacznego ich osłabienia może prowadzić chociażby zbyt intensywne tarcie oczu – czy to rękoma, czy podczas demakijażu. Zaszkodzić włoskom może także używanie zalotki, zwłaszcza, jeśli robimy to już po nałożeniu tuszu.
Jak wydłużyć rzęsy: metody naturalne
Zdrowa, zbilansowana, urozmaicona dieta jest niezbędna dla zdrowia organizmu. Sprzyja również zachowaniu zdrowych, pięknych rzęs. Dla nich szczególne znaczenie ma cynk, krzem, witamina A, B12, E oraz D. Należy dostarczać je wraz z pożywieniem, ale i kosmetyki mogą tu sporo pomóc. W drogeriach i aptekach znajdziemy sporo preparatów wspomagających nas w walce o piękne rzęsy – to zarówno odżywki, bazy, sera i specjalne tusze, jak i metody naturalne, takie jak zielona herbata, zioła – zwłaszcza skrzyp polny, olejki roślinne, wazelina czy henna.
Wśród naturalnych środków pielęgnacji rzęs wyróżnia się olej rycynowy. Co prawda nie przyspiesza on wzrostu rzęs, jednak sprawia, że te które już mamy stają się grube i ciemne, ale i bardziej elastyczne i odporne na czynniki mechaniczne. Pierwsze efekty stosowania tego olejku można zobaczyć już po dwóch tygodniach regularnej aplikacji. Najlepiej stosować go na noc, nakładając na rzęsy szczoteczką, patyczkiem lub opuszkami palców. Uważaj jednak, aby nie przesadzić – zbyt duża ilość olejku rycynowego może podrażnić oko. Uważaj też, by go nie połknąć – olej rycynowy jest silnym środkiem przeczyszczającym.
Do codziennej pielęgnacji rzęs można stosować również inne oleje – arganowy, migdałowy czy kokosowy, a także oliwę z oliwek. Dobre, lecz słabsze działanie wykazuje wazelina. Nawilża i natłuszcza rzęsy, zabezpieczając je przed łamaniem i wypadaniem. Korzystny wpływ na rzęsy wykazuje tez żel z liściu aloesu, aplikowana na zimno zielona herbata czy kurze białko.
Do koloryzacji rzęs stosuj naturalną hennę. To wyciąg z liści i pędów lawsonii bezbronnej. Zawiera ona witaminy A, B oraz D, a także potas, cynk, i żelazo, które pomagają rzęsom utrzymać zdrowie. Barwnik ten łączy się z keratyną włosa, powodując przyciemnienie rzęsy. Efekt utrzymuje się przez kilka tygodni.
Jak wydłużyć rzęsy: preparaty z apteki
Produkty naturalne są tanie i łatwo dostępne. Wybierając je musimy jednak zdecydować się na jeden składnik – trudno jest samodzielnie stworzyć mieszankę, która będzie działała i nam nie zaszkodzi. Ich aplikacja może też okazać się niewygodna i kłopotliwa. Wówczas z pomocą przychodzą gotowe, dostępne w aptece preparaty. Odżywki do rzęs mają w swoim składzie po kilka z wymienionych powyżej składników, a także inne cenne ekstrakty i mikroelementy. W składzie znajdziemy olej rycynowy, kwas hialuronowy, d-pantenol, witaminy A, E i B12, cynk, krzem czy żelazo.
Preparaty na piękne rzęsy zawierają też składniki łagodzące podrażnienia, ale i substancje stosowane w okulistyce. Jednym z nich jest bimatoprost, który powoduje ściemnienie i rozrost rzęs już po 3-4 tygodniach stosowania.
Jak zagęścić i poprawić kondycję rzęs: preparaty z drogerii
Prócz preparatów naturalnych do pielęgnacji rzęs i tych aptecznych istnieją również preparaty, które znajdziemy w drogeriach. W dzisiejszej dobie asortyment z tego zakresu jest ogromny i niewątpliwie każdy znajdzie dla siebie to czego w danym momencie potrzebuje. Na drogeryjnych półkach wśród produktów przeznaczonych do pielęgnacji rzęs znajdziemy mniej więcej takie produkty jak sera stymulujące porost rzęs, sera i odżywki odżywiające rzęsy, sera i odżywki regenerujące czy sera wzmacniające. Poniżej kilka przykładowych produktów, które znajdziecie w sklepie internetowym notino.pl.
1. Serum stymulujące porost i wzmacniające rzęsy Long 4 Lashes Lash.
-wzmacnia i odżywia rzęsy
-zapewnia większą gęstość
-wspomaga i przyspiesza wzrost rzęs
2. Serum do rzęs z olejkiem arganowym Long 4 Lashes Lash
– wzmacnia i odżywia rzęsy
-zapobiega wypadaniu rzęs
-wspomaga i przyspiesza wzrost rzęs
-zapewnia większą gęstość
-testowane oftalmologicznie
3. Serum na rzęsy 8 w 1 Eveline Cosmetics Total Action
-wspomaga i przyspiesza wzrost rzęs
-podkreśla kolor tęczówki
-wzmacnia i odżywia rzęsy
-łatwa i szybka aplikacja w domowym zaciszu
4. Serum stymulujące porost i wzmacniające rzęsy L’biotica Active Lash
-wspomaga i przyspiesza wzrost rzęs
-zapobiega wypadaniu rzęs
-wzmacnia i odżywia rzęsy
-pielęgnuje także brwi
-łatwa i szybka aplikacja w domowym zaciszu
5. Serum na rzęsy L’Oréal Paris Clinically Proven
-wspomaga i przyspiesza wzrost rzęs
-wzmacnia i odżywia rzęsy
-zapobiega wypadaniu rzęs
-testowane oftalmologicznie
Makijaż i sztuczne rzęsy – wpływ na zdrowie i urodę rzęs
Tusze do rzęs pozwalają błyskawicznie uzyskać zachwycający wizualny efekt. Wiele z nich zawiera w swoim składzie składniki, które mają dbać o zdrowie włosków. Można tez stosować bazy pod tusze do rzęs – ich regularne stosowanie sprawia, że rzęsy stają się długie i grube. Mogą być jednak kłopotliwe – ich aplikacja nie jest tak prosta jak samej maskary, a i mogą utrudniać zakładanie tuszu. Ważne też, aby makijaż zmywać delikatnie, jak najmniej pocierając oczy. Do demakijażu możemy użyć gotowych specyfików lub naturalnych olejów.
A co ze sztucznymi rzęsami? Przede wszystkim, niech zabieg wykonuje tylko i wyłącznie doświadczony, przeszkolony specjalista. Niewprawna ręka spowoduje jedynie łamanie i wypadanie rzęs. Do pielęgnacji takich rzęs nie powinno się używać tłustych kosmetyków pielęgnacyjnych, a więc aplikacja oleju odpada. Sztuczne włoski obciążają nasze rzęsy, jednak przy utrzymaniu prawidłowej pielęgnacji zachowamy je w zdrowiu i w formie.
Jedno słowo opisujące moją osobę? Kosmetoholiczka! 😉
Uwielbiam testować nowe kosmetyki. Przygotowanie dla Was postów z recenzjami i poradami daje mi wiele przyjemności.