Wypadanie włosów po ciąży to problem, który dotyczy wiele młodych mam. Włosy, które mają znaczący wpływ na wygląd, nagle zaczynają wypadać, a to odbija się negatywnie na samopoczuciu i samoocenie. Czy wypadanie włosów po porodzie jest typowe? Jak można zahamować ten proces?
Przyczyny wypadania włosów po ciąży
Wypadanie włosów po ciąży dotyczy znacznej części kobiet. To zjawisko fizjologiczne, które jest związane ze zmianami hormonalnymi. W czasie ciąży zwiększa się poziom estrogenów, który prowadzi do synchronizacji cyklu wzrostu włosów i utrzymywaniu ich w fazie wzrostowej. Dzięki temu u kobiet w ciąży włosy są gęste, błyszczące, szybko rosną, a wypadanie jest mocno zahamowane. Po porodzie poziom estrogenów gwałtownie spada, włosy wchodzą w fazę spoczynkową (telogenu) i gwałtownie wypadają. Panie obserwują najsilniejsze wypadanie w drugim i trzecim miesiącu po porodzie. Najczęściej taka sytuacja trwa około pół roku, po tym okresie hormony stabilizują się i włosy wracają do pierwotnego stanu. Zdarza się, że łysienie po ciąży trwa dłużej, utrzymuje się nawet kilkanaście miesięcy. W takim wypadku nadmierne wypadanie włosów może mieć związek ze złą dietą, brakiem witamin i minerałów, niewłaściwą pielęgnacją itp. Warto udać się do lekarza, a także zastosować witaminy na wypadanie włosów.
Jakie witaminy mają wpływ na porost włosów po ciąży?
Jedną z przyczyn telogenowego wypadania włosów po ciąży i w okresie karmienia piersią są niedobory witamin i minerałów. U pań, które karmią piersią, zapotrzebowanie na składniki odżywcze jest większe, dlatego ważna jest odpowiednia dieta, a także dopasowana suplementacja na wzrost włosów. Witaminy dla młodej mamy, o których należy pamiętać to m.in.:
-
Kwas foliowy – to ważny składnik, który bierze udział w syntezie hemoglobiny i produkcji czerwonych krwinek, które dostarczają ważne składniki do włosów. Pomaga w odbudowie mieszków włosowych, reguluje pracę gruczołów łojowych, hamuje wypadanie włosów. Zapotrzebowanie na ten składnik można zaspokoić, włączając do diety cytrusy, brokuły, warzywa zielone, banany, mięso drobiowe.
-
Kwas pantotenowy – ma duży wpływ na tworzenie melatoniny, dzięki czemu zapobiega przedwczesnemu siwieniu włosów. Działa przeciwzapalnie, ochronnie, ma działanie nawilżające i regulujące pracę gruczołów łojowych. Występuje w orzechach, miodzie, wątróbce, żółtkach jaj i avocado.
-
Biotyna – od dawna znana jest z pozytywnego działania na włosy. Przyśpiesza porost włosów, zmniejsza wydzielanie sebum, redukuje przetłuszczanie się skóry głowy. Można ją znaleźć w mleku, jajkach, nasionach słonecznika.
- Niacyna – to witamina, która skutecznie odżywia cebulki włosa, reguluje ich wzrost. Występują w roślinach strączkowych, produktach z pełnego ziarna, szparagach, awokado i pomidorach.
Inne potrzebne witaminy i minerały, które mają wpływ na kondycje włosów to: witamina B12, witamina D, witamina A, witamina E, witamina C, cynk, żelazo, magnez, selen, wapń, miedź. Ważne są również aminokwasy na włosy, białko i polifenole. Wymienione składniki nie tylko poprawiają kondycję włosów po ciąży, ale również działają pozytywnie na skórę, paznokcie oraz wspierają funkcjonowanie całego organizmu.
Łysienie poporodowe – co robić?
Wypadanie włosów po porodzie ma najczęściej charakter fizjologiczny i mija po kilku miesiącach. Warto jednak włączyć odpowiednie postępowanie, które pomoże wzmocnić włosy i uchroni przed powstaniem niedoborów ważnych substancji. Jak powinna wyglądać regeneracja włosów po ciąży? Jak przyśpieszyć porost włosów? Świeżo upieczone mamy powinny pamiętać o zróżnicowanej i dobrze zbilansowanej diety, pełnej witamin, minerałów, makro i mikroelementów. Warto wykonać badania laboratoryjne, które pomogą określić, czy w organizmie nie brakuje żadnych ważnych substancji. Bywa, że problem jest wynikiem anemii czy rozwijających się chorób tarczycy.
Dobrym rozwiązaniem może też być stosowanie suplementów dedykowanych kobietom po porodzie i karmiącym piersią. Polecanym preparatem jest kerabione shots. To dobre skomponowane wegańskie witaminy na wypadanie włosów, które są bezpieczne dla kobiet karmiących, zawierają składniki polecane w tym okresie przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne m.in. jak żelazo, jod, kwas foliowy, biotynę, witaminę E. Suplementacja preparatem kerabione mama powinna trwać od 3 do 12 miesięcy, w tym okresie nastąpi wzrost nowych włosów. Suplement wzmacnia włosy, chroni mieszki włosowe i włosy przed niekorzystnym działaniem wolnych rodników. Suplement diety jest środkiem spożywczym, którego celem jest uzupełnienie normalnej diety. Suplement diety nie ma właściwości leczniczych.
Wypadanie włosów po ciąży może być również wynikiem stresu, dlatego panie powinny jak najczęściej się relaksować. Ważna jest aktywność fizyczna, spacery itp. W ciągu pierwszych miesięcy po urodzeniu dziecka warto zrezygnować z agresywnych zabiegów stylizacyjnych tj. rozjaśnianie włosów, trwała ondulacja, często stylizacje na gorąco. W tym okresie wskazana jest delikatna pielęgnacja, stosowanie produktów do włosów osłabionych, ze skłonnością do wypadania. Dobrym sposobem na poprawę kondycji włosów jest masaż skóry głowy, który pobudza mikrokrążenie i pomaga dostarczyć substancje odżywcze do mieszków włosowych.
Wypadanie włosy po ciąży nie jest niczym dziwnym, dlatego młody mamy powinny być przygotowane na to, że na szczotce pojawi się więcej włosów. Najczęściej proces tej mija samoistnie w ciągu kilku miesięcy, a na głowie znów pojawiają się lśniące włosy. W tym okresie warto stosować preparaty przeciw wypadaniu włosów, zbilansowaną dietę, a także zadbać o wypoczynek. W przypadku, gdy wypadające włosy są dużym problemem, warto skonsultować się z lekarzem, wykonać badania, sprawdzić, co jest przyczyną tego stanu.
Jedno słowo opisujące moją osobę? Kosmetoholiczka! 😉
Uwielbiam testować nowe kosmetyki. Przygotowanie dla Was postów z recenzjami i poradami daje mi wiele przyjemności.