O pielęgnacji stóp często zapominamy. Warto jednak regularnie poświęcać im swój czas, aby nie tylko wyglądały piękniej, ale również były zdrowsze. Sprawdź domowe sposoby, z którymi Twoje stopy będą zadbane!
Stopy bez właściwej pielęgnacji narażone są na różne dolegliwości, między innymi na powstawanie zrogowaceń, pękanie skóry pięt, a nawet na grzybicę rozwijającą się na naskórku oraz na paznokciach. Aby im zapobiegać, warto każdego tygodnia przygotować dla swoich stóp relaksujące i pielęgnacyjne Spa.
1. Kąpiel stóp
Pielęgnację stóp najlepiej rozpocząć od kąpieli. Nie tylko oczyści je z zabrudzeń, ale również pomoże w zmiękczeniu skóry, aby potem można było łatwo ją usunąć. W czym moczyc stopy?
W sprzedaży czeka wiele różnych środków, które polecane są do kąpieli stóp. Warto zwrócić uwagę na sole do kąpieli, które mają właściwości oczyszczające i zmiękczające. Wiele z nich ma także przyjemny zapach, który dodatkowo podnosi komfort całego zabiegu.
Sól do kąpieli stóp można przygotować także samodzielnie. Wystarczy zastosować sól kuchenną albo sodę oczyszczoną. Inne domowe sposoby to naturalne zioła i olejki eteryczne, na przykład lawenda, rozmaryn albo tymianek. Jeżeli nogi są zmęczone, świetne efekty przyniesie kąpiel w naparze z rumianku z dodatkiem mleka, oliwy i soku z cytryny. Z kolei dla lepszej regeneracji skóry do wody można dodać miód.
2. Usunięcie zrogowaciałego naskórka
Kolejnym etapem jest zajęcie się zgrubieniami na skórze. Zrogowaciały naskórek najczęściej pojawia się na piętach, a także w przedniej części stóp i na palcach. Jak zmiękczyć skórę na stopach i łatwiej usunąć zrogowacenia?
Po wymoczeniu stóp w kąpieli najlepiej zastosować drobnoziarnistą tarkę, którą można łatwo pozbyć się zmiękczonego naskórka. Dla dodatkowej gładkości warto zastosować peeling, który zawiera ścierające drobinki. Można też wykonać go samemu, na przykład z cukru, soli lub fusów po kawie.
Gdy zrogowacenia są duże, konieczne może być udanie się do podologa. To specjalista zajmujący się diagnozowaniem i leczeniem chorób stóp, który za pomocą specjalnych narzędzi i preparatów może pozbyć się różnych dolegliwości tej części ciała.
3. Opiłowanie paznokci
Domowy pedicure powinien być połączony z opiłowaniem paznokci pilniczkiem. Najlepiej zrobić to pilniczkiem szklanym albo papierowym, które nie niszczą tak mocno płytki paznokcia jak te metalowe.
Należy pamiętać o tym, by nie regulować paznokci zbyt mocno na bokach, co grozi ich bolesnym wrastaniem.
4. Nałożenie kremu na skórę stóp
Końcowym etapem pielęgnacji skóry stóp w domu jest nałożenie na nie pielęgnacyjnego kremu. Warto dobrać taki, który odpowiada konkretnym problemom, na przykład krem do suchej zrogowaciałej skóry lub chroniący przed grzybicą.
Krem do stóp warto stosować każdego dnia, na przykład przed pójściem spać.
5. Zapobieganie nadmiernej potliwości
Gdy stopy szybko się pocą, warto zastosować specjalne kosmetyki zmniejszające potliwość, na przykład spraye, talki czy żele. Zawierają również składniki zapobiegające rozwojowi bakterii i grzybów, a przez orzeźwiające aromaty poprawiają świeżość stóp na cały dzień.
Jedno słowo opisujące moją osobę? Kosmetoholiczka! 😉
Uwielbiam testować nowe kosmetyki. Przygotowanie dla Was postów z recenzjami i poradami daje mi wiele przyjemności.
Ten post ma jeden komentarz
Świetne, domowe sposoby na piękne i zadbane stopy!