Każdy chciałby zachować młodzieńczy wygląd do późnych lat starości, co jednak nie jest w pełni możliwe zważywszy na naturalny proces starzenia się komórek. Skóra na skutek upływu czasu zaczyna coraz bardziej się zmieniać. Pojawia się na niej coraz więcej oznak starzenia się i to nie tylko w postaci zmarszczek. Skóra zaczyna robić się coraz mniej elastyczna i poszarzała, pojawiają się zmiany skórne. Przez lata gromadzimy różne przebarwienia, blizny i niechciane wykwity. Na szczęście nie jesteśmy skazani na bycie pomarszczonym i nieatrakcyjnym. Jest wiele sposobów na spowolnienie procesu starzenia się skóry i nawet na zredukowanie powstałych już niedoskonałości. Klucz tkwi w tym, aby odpowiednio dbać o skórę już od najmłodszych lat.
Czym charakteryzuje się cera dojrzała?
Skóra zaczyna starzeć się jeszcze przed trzydziestką, a po jej przekroczeniu proces ten diametralnie przyspiesza. Po 45. roku życia można już mówić o dojrzałej skórze, której brakuje elastyczności, wygląda na zmęczoną, pokryta jest zmarszczkami. Jest to skóra bez blasku i sucha. Oczywiście nie zawsze tak jest i jest to kwestia indywidualna. Wpływ na kondycję skóry ma wiele czynników – pielęgnacja, dieta, stres, toksyny itd. U kobiet wraz z upływem czasu dochodzi do dużych zmian w gospodarce hormonalnej. Obniżają się poziomy estrogenów i progesteronu, co niestety ma wpływ na wygląd skóry. Ścianki naczyń krwionośnych są coraz bardziej podatne na uszkodzenia i dochodzi do pogorszenia ukrwienia skóry. Dojrzała skóra traci swoją sprężystość i zmienia się kształt twarzy. Typowe jest opadanie policzków, kącików oczu i ust. Wraz z upływem czasu produkcja kolagenu jest coraz mniejsza. Spowalnia też metabolizm komórkowy. Podobnie jak odnowa naskórka.
Bolączką osób mających dojrzałą skórę jest to, że bardzo szybko traci ona wodę i jednocześnie nie jest łatwo jej odżywić. Do gwałtownego starzenia się skóry dochodzi wraz z nadejściem menopauzy, czemu towarzyszy duży spadek poziomu estrogenów. Jeśli nasza cera była już sucha, wrażliwa czy alergiczna, to oznaki starzenia są jeszcze bardziej widoczne. Cera dojrzała jest delikatna, cienka i niewystarczająco dobrze chroniona, zważywszy na słabą warstwę lipidową.
Jak pielęgnować cerę dojrzałą?
Bardzo ważne w przypadku skóry dojrzałej jest to, aby chronić ją przed promieniowaniem słonecznym. Konieczne jest zaopatrzeni się w krem z filtrem o faktorze SPF nawet 50. Słońce wysusza skórę, uwydatnia zmarszczki, przyczynia się do powstawania przebarwień. Kolejną kwestią jest regularne złuszczanie skóry, czyli usuwanie martwego naskórka, co zmniejsza widoczność zmarszczek i wygładza skórę oraz poprawia jej ukrwienie. Oczyszczenie skóry to podstawa. Dzięki niemu i peelingowi możliwe będzie przeniknięcie składników odżywczych zawartych w kosmetykach do głębszych warstw skóry. Warto sięgać po tonik liftingujący i mleczko do demakijażu do skóry dojrzałej. Usuwają nie tylko makijaż, ale też zanieczyszczenia. W przypadku cery dojrzałej najlepiej sprawdzają się delikatne peelingi enzymatyczne, które oczyszczają i złuszczają. Należy robić je każdego tygodnia. Stosować powinno się krem na dzień – lekki, napinający skórę i wygadzający zmarszczki oraz na noc – regenerujący. Kremy do cery dojrzałej powinny mieć w składzie lipidy. Bardzo dobrze do cery dojrzałej sprawdzi się krem Vichy Neovadiol Rose Platinium Na zmarszczki w okolicy oczu i czoła zaleca się nakładać serum przeciwzmarszczkowe i tutaj doskonale sprawdzi się Vichy Neovadiol Compensating Complex.
Po peelingu zaleca się nałożyć na skórę maseczkę, najlepiej taką odżywczą i liftingującą. Dobrym rozwiązaniem na pewno są maski w płachcie np. Ahava Beauty Before Age Działa odżywczo i modelująco. Ciekawą opcją są maski całonocne, które nakłada się na skórę na serum. Po jej zmyciu trzeba wyrównać pH skóry przy pomocy toniku i najlepiej jest też wykonać masaż liftingujący. Jako, że cera dojrzała jest podatna na przesuszenie, konieczne jest zadbanie o jej odpowiednie nawilżenie. Kremy i serum powinny być bogate w skoncentrowane składniki odżywcze. Kosmetyki do cery dojrzałej powinny mieć w swoim składzie retinol i retinoidy, kwas hialuronowy, koenzym Q10, fitohormony, witaminę C.
Domowe sposoby na pielęgnację cery dojrzalej
Obecnie do dyspozycji mamy bogatą i zróżnicowaną ofertę salonów kosmetycznych, w których przeprowadzane są przeróżne zabiegi przeznaczone dla cery dojrzałej. Godna polecenia jest mikrodermazja, zabiegi złuszczająco-ujędrniające i mezoterapia bezigłowa. Z pewnością warto z nich korzystać, ale nie jest to konieczność. Domowe zabiegi także są niezwykle pomocne. Nie brakuje też urządzeń do domowego użytku, które poprawią wygląd i kondycję naszej skóry. Jak najbardziej warto robić sobie kąpiele z dodatkiem soli o właściwościach aktywnych, maseczki z naturalnych surowców, masować skórę wałkiem jadeitowym, szczotkować ją na sucho. Sprawdzi się peeling z miodem i oliwą, okłady z ogórka/herbaty/rumianku, tonik pietruszkowy, maseczka liftingująca z białek jajek, cytrynowa/marchewkowa maseczka. Cera dojrzała potrzebuje witamin A, C i E. Uwielbia też skwalen z oliwy z oliwek i oleje roślinne – szczególnie olej z owoców dzikiej róży, rokitnikowy, żurawinowy, z wiesiołka, z czarnej porzeczki, z opuncji figowej, z nasion ogórecznika, moringa i inchi.
Jedno słowo opisujące moją osobę? Kosmetoholiczka! 😉
Uwielbiam testować nowe kosmetyki. Przygotowanie dla Was postów z recenzjami i poradami daje mi wiele przyjemności.