Jako, że ciężarna kobieta nosi w swoim łonie rozwijający się płód, powinna traktować swoje ciało z jeszcze większą dbałością. Znaczenie ma nie tylko to, co znajdzie się wewnątrz organizmu, ale też co zostanie nałożone na skórę. Jak wiadomo, jest to największy organ wydalniczy, z którego wchłaniane są prosto do krwiobiegu przeróżne substancje. Smarowanie się chemicznym kremem, którego skład pozostawia wiele do życzenia, może przenieść więcej złego niż dobrego nie tylko przyszłej mamie, ale też jej nienarodzonemu dziecku. Dobrze zaplanowana pielęgnacja w ciąży to podstawa. Niektóre kosmetyki są wskazane, a innych powinno się wręcz unikać. Jesteście ciekawe zatem na co warto zwrócić uwagę? Zapraszam do dalszej części wpisu.
Skóra w ciąży – jakie pojawiają się problemy, czego potrzebuje?
Kobiece ciało bardzo się zmienia podczas ciąży i ma też inne potrzeby, często jeszcze większe niż do tej pory. Zmiany te widoczne są także na skórze, która wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Bardzo często nie są one jednak czymś pożądanym. Wypryski, rozstępy, przebarwiania i inne problemy ze skórą są bolączką wielu ciężarnych kobiet. Można jednak uniknąć tych nieestetycznych zmian lub zredukować je do minimum, sięgając po właściwą pielęgnację.
Problemy ze skórą w okresie ciąży
Największym utrapieniem są oczywiście pojawiające się na skórze rozstępy, co jest jak najbardziej naturalnym zjawiskiem wynikającym ze zwiększającego się obwodu ciała. Są one coraz bardziej widoczne na brzuchu i piersiach, przypominają pręgi o różowym/czerwonym kolorze, które z czasem bledną i stają się perłowe. Jeśli kobieta już od początku sięgnie po odpowiednie kosmetyki, może zapobiec wystąpieniu rozstępów. Nieodzowna jest też aktywność fizyczna (tutaj oczywiście musi ona być dostosowana do stanu i zdrowia ciężarnej) i odpowiednio zbilansowana dieta oraz nawodnienie organizmu. Skóra staje się wrażliwa i bardziej skłonna do wykwintów.
Kolejnym problemem są ostudy, czyli ciemne plamki na twarzy, które mają tendencję do pojawiania się u ciężarnych kobiet. Wynika do ze zwiększonej pigmentacji. Problemem jest także mocniejsze zabarwienie skóry twarzy i wzmożona praca gruczołów łojowych. W przypadku pań, które już wcześniej miały problemy z trądzikiem, w stanie błogosławionym objawy mogą się nasilić. Kobiety w ciąży mają bardzo często problemy żylakami na nogach, co nie tylko wygląda nieestetycznie, ale też może powodować dyskomfort i wręcz ból. Problematyczna jest też suchość skóry i świąd, szczególnie w przypadku skóry rozciągającej się na brzuchu. W drugim trymestrze może pojawić się ciemna linia na brzuchu, czyli tak zwana linea negra, która zwykle znika samoistnie w przeciągu kilku tygodni lub miesiący po porodzie. Jako ciekawostkę dodam, że ja jestem już przeszło dziewięć miesięcy po porodzie i jest ona na moim brzuchu nadal widoczne, ale absolutnie mi ona nie przeszkadza, wręcz przeciwnie jestem z niej dumna bo przypomina mi ona o tym pięknym staniem i życiu które rozwijało się pod moim sercem.
Jak dbać o skórę w ciąży?
Bardzo ważne jest to, aby przyszła mama podczas pielęgnacji swojej skóry sięgała wyłącznie po produkty przeznaczone dla kobiet w ciąży, które posiadają wszystkie istotne atesty. Zawsze powinno się najpierw zrobić test nowego kosmetyku, czyli próbę uczuleniową. Jeśli nie wystąpią żadne niepożądane efekty, można zaaplikować kosmetyk na większą powierzchnię skóry. Pierwszym krokiem jest dokładne oczyszczenie skóry przy użyciu jakiegoś nawilżającego płynu, żelu czy mleczka do mycia twarzy. Świetnym produktem do oczyszczania skóry ciała jest BodyBoom Scrub. Następnie warto tonizować skórę, przywracając jej odpowiednie pH, po czym nałożyć nawilżający odpowiednio dobrany do potrzeb skóry krem z filtrem chroniącym przed promieniowaniem UVA i UVB. W przypadku zmian skórnych warto sięgnąć po kosmetyki z kwasem glikolowym, alfa-hydroksykwasami, erytromycyną. Kremy przeciw rozstępom warto stosować zarówno w przypadku piersi i brzucha, jak również ud i pośladków.
Jeśli przyszła mamusia nie chce mieć skóry pokrytej nieestetycznymi i trudnymi do zlikwidowania rozstępami, warto regularnie wmasowywać w nią kosmetyki zawierające witaminę E i alfa-hydroksykwasy, aby uniknąć rozstępów już od początku używałam olejku pielęgnacyjnego Bio-Oil. Z kolei przed ciemnymi plamkami na trzy pomogą uchronić się kremy z filtrem SPF50. Trzeba też pamiętać o noszeniu czapki z daszkiem czy kapelusza, aby zabezpieczyć skórę przed bezpośrednim promieniowaniem słonecznym. Na problemy z tłustą cerą pomogą płyny micelarne, toniki i peelingi przeznaczone dla skóry tłustej. Dzięki nim możliwe będzie wyregulowanie nadmiernego przetłuszczania się cery. Nasilony trądzik w stanie błogosławionym wymaga dbania o odpowiednią higienę. Rano i wieczorem należy dokładnie oczyścić twarz i wklepać delikatnie w skórę kosmetyki z lekiem na trądzik, który oczywiście musi być dozwolony dla kobiet ciężarnych. W przypadku maści konieczne jest wcześniejsze skonsultowanie ich stosowania z lekarzem prowadzącym. Na suchość i świerzbienie skóry przydadzą się balsamy nawilżające.
Jakie kosmetyki dla kobiet w ciąży są niezbędne ?
• Kosmetyk przeciw rozstępom największy sprzymierzeniec skóry przyszłej mamy. Warto po nie sięgnąć już na początku ciąży, kiedy to skóra zaczyna się coraz bardziej rozciągać. W tego typu kosmetykach powinny znajdować się składniki o działaniu antyrozstępowym i poprawiającym ogólny stan skóry. Najlepiej jest sięgnąć po kosmetyki z serii ciążowych. Do tego potrzebny będzie jeszcze żel ujędrniający do biustu dla kobiet w ciąży np. Bielenda Sexy Mama, aby uchronić się przed utratą jędrności i pokrytymi rozstępami piersiami. Kremy czy olejki należy wcierać w skórę zarówno rano, jak i wieczorem. Dzięki takim zabiegom możliwe jest zwiększenie elastyczności i wzmocnienie skóry piersi. Pod koniec drugiego trymestru nieocenione okazują się być kremy do pielęgnacji biustu zawierające składniki o działaniu łagodzącym. Przyda się też krem do pielęgnacji brodawek sutkowych.
• Bardzo istotna jest też pielęgnacja miejsc intymnych. W ciąży zwiększa się ryzyko rozwoju grzybicy pochwy, co jest bardzo meczące i powoduje duży dyskomfort. Należy wobec tego wybrać odpowiedni środek myjący, który nie naruszy flory bakteryjnej i zapewni optymalne pH okolicom intymnym. Godne polecenia są emulsje i płyny do higieny intymnej, najlepiej takie przeznaczone dla kobiet ciężarnych. W ten sposób możliwe będzie uchronienie się przed stanami zapalnymi, podrażnieniami i zakażeniami. Mile widziane w składzie są ekstrakty ziołowe o działaniu przeciwbakteryjnym i prebiotyki wspierające dobroczynną florę bakteryjną.
• W ciąży także każda kobieta chce ładnie wyglądać i się podobać. Co jednak zrobić z nieustannie rosnącymi włoskami w niechcianych miejscach? Najlepiej będzie użyć depilatora. Na rynku nie brakuje nawet modeli stworzonych z myślą o kobietach znajdujących się w stanie błogosławionym. Posiadają one nakładkę peelingująca, która redukuje dyskomfort podczas usuwania zbędnego owłosienia. Inną opcją jest sięgnięcie po kosmetyki do depilacji, ale te z serii na skóry wrażliwej, wzbogacone o substancje łagodzące. Jak najbardziej sprawdzą się preparaty hamujące wzrost włoków i uszkadzające mieszki włosowe.
• Jako, że skóra pod oczami ma tendencję do puchnięcia w okresie ciąży, warto sięgnąć po specjalny krem, który zredukuje ten problem. Obrzęki pod oczami są bolączką przede wszystkim kobiet w trzecim trymestrze. Takie kremy zawierają substancje aktywne, których zadaniem jest uszczelnienie naczynek krwionośnych i przeciwdziałanie powstawaniu obrzęków.
• Przesuszona skóra wymaga sięgnięcia po balsam do ciała o właściwościach nawilżających, który powinien mieć w swoim składzie substancje emolientowe i łagodzące podrażnienia. Jeśli problem z przesuszona skóra się nasila, warto sięgnąć po apteczne preparaty.
Jakich kosmetyków unikać w czasie ciąży
W ciąży jak najbardziej można stosować kosmetyki zawierające kwasy, ale wystrzegać należy się kwasu salicylowego. Podobnie zresztą jak retinoidów i retinolu, które są wręcz zabronione w stanie błogosławionym. Chodzi tutaj o produkty zawierające pochodne witaminy A. Ciężarne kobiety nie mogą przyjmować dużej ilości leków ani stosować tradycyjnych preparatów przeciwtrądzikowych. Absolutnie nie można decydować się na terapię hormonalną. Wystrzegać należy się preparatów mających w składzie izotretinoinę i tetracyklinę. Substancje te mogą mieć mniej lub bardziej szkodliwy wpływ na płód rozwijający się w łonie kobiecym.
Jedno słowo opisujące moją osobę? Kosmetoholiczka! 😉
Uwielbiam testować nowe kosmetyki. Przygotowanie dla Was postów z recenzjami i poradami daje mi wiele przyjemności.
Ten post ma 2 komentarzy
będziemy testować polecane kosmetyki
Spoko artykuł, dzięki niemu wiemy z żoną w co mamy się zaopatrzyć 🙂