Wakacyjny czas rozpoczął się na dobre, a My nareszcie możemy rozkoszować się piękną, słoneczną pogodą. Kąpiele w morzu, wycieczki i opalanie. Jednak z tym ostatnim musimy uważać bo nie znając umiaru możemy sobie wyrządzić sporo krzywdy. Czasem bywa tak, że po opalaniu skóra robi się czerwona lub pojawia się swędząca pokrzywka i wtedy świadczy to o tym, że pojawiła się alergia słoneczna.
Pewnie wielu z Was zastanawia się czy to możliwe żeby dostać uczulenia od słońca ? Oczywiście, że tak. Niektóre osoby zmagają się z alergią słoneczną cały czas i po każdej kąpieli słonecznej odczuwają dyskomfort w postaci swędzenia skóry czy pęcherzyków, z kolei inni mają z taką alergią do czynienia sporadycznie.
Kiedy pojawia się alergia na słońce ?
Uczulenie na słońce zwane też fotodermatozą spowodowane jest nieprawidłową reakcją na działanie promieni słonecznych. Podczas ekspozycji skóry na słońce, Nasz układ odpornościowy wyłapuje zmiany zachodzące w skórze jako „obce” po czym organizm uruchamia obronę immunologiczną chcąc się chronić, w skutek czego dochodzi do reakcji alergicznej przybierającej postać wysypki, swędzenia czy drobnych pęcherzyków. Alergia na słońce może dotknąć każdego z Nas, również dzieci.
Rodzaje alergii na słońce
W dermatologii wyróżnia się kilka podstawowych rodzajów alergii na słońce:
– fotodermatoza idiopatyczna – to rodzaj alergii, który najczęściej spotykany jest wśród dzieci. Charakteryzuje się samoistnym uczuleniem słonecznym o nieznanym podłożu,
– fotodermatoza metaboliczna – alergia słoneczna związana z zaburzeniami metabolizmu,
– fotodermatoza egzogenna – tutaj główną rolę odgrywają czynniki zewnętrzne, takie jak: przyjmowane leki, kosmetyki lub stosowane zioła.
Najczęstsze objawy świadczące o alergii na słońce
Bez względu na to czy alergia słoneczna dotyka najmłodszych czy dorosłych, objawy są do siebie bardzo podobne, najczęściej różnią się jednak stopniem nasilenia.
Wśród najczęstszych objawów wyróżniamy:
– wysypka skórna,
– przebarwienia,
– zaczerwienia skóry,
– pęcherzyki,
– swędzenie
– opuchlizna,
Objawy świadczące o alergii słonecznej najczęściej występują w miejscach, które są najbardziej wystawione na działanie promieni słonecznych czyli na szyi, ramionach i plecach.
Co robić, aby nie dopuścić do powstania alergii słonecznej?
Za pewne wszyscy z Was doskonale znają powiedzenie, lepiej zapobiegać niż leczyć, oczywiście nie da się całkowicie unikać słońca, ale warto korzystać z niego z umiarem i stosować kilka podstawowych wskazówek, aby uchronić się przed alergią słoneczną.
Podczas kąpieli słonecznych warto pamiętać przede wszystkim o tym by:
– stosować produkty do opalania z najwyższym filtrem ochronnym przeciw promieniowaniu UVA i UVB. Warto tutaj wybrać produkty, które przeszły szereg badań dermatologicznych,
– aplikować produkty do opalania z filtrem ochronnym systematycznie co 2-3 godziny.
Woda może zmniejszyć funkcje ochronne danego produktu,
– nie zapomnieć o produktach po opalaniu, które w swoim składzie posiadają przede wszystkim pantenol.
Skóra po kąpieli słonecznej potrzebuje porządnego nawilżenia,
– zapewnić sobie solidne nawodnienie organizmu. Podczas upałów powinniśmy spożywać duże ilości płynów, zwłaszcza wody,
– unikać przebywania na słońcu w godzinach między 11- 16, ponieważ to właśnie wtedy słońce jest najmocniejsze.
Co robić kiedy spotka Nas alergia na słońce?
Niestety czasem nawet stosując wszystkie podstawowe wskazówki może zdarzyć się tak, że nie zdołamy uniknąć alergii na słońce. Co robić w takim przypadku ? Przede wszystkim powinniśmy sięgnąć po produkty łagodzące, które złagodzą swędzenie lub pieczenie skóry. Dobrym rozwiązaniem jest również stosowanie maści kortyzonowej, a wybierając środki do opalania wybieraj te, które posiadają składniki łagodzące i przeznaczone są dla alergików i osób, osiadających skórę wrażliwą.
Jak widać alergia na słońce może dotknąć każdego z Nas, ale stosując się do podstawowych wskazówek możemy tej alergii uniknąć, a w momencie kiedy Nas dotknie, wiemy co należy robić, aby jak najbardziej złagodzić jej negatywne skutki.
Jeśli szukacie produktów chroniących przed szkodliwymi działanie promieni słonecznych zerknijcie na stronę Notino. Znajdziecie tam wiele produktów popularnych marek.
Jedno słowo opisujące moją osobę? Kosmetoholiczka! 😉
Uwielbiam testować nowe kosmetyki. Przygotowanie dla Was postów z recenzjami i poradami daje mi wiele przyjemności.
Ten post ma 4 komentarzy
Ciekawa uwaga, że słońce jest dla nas niezbędne, ale musimy zwracać uwagę na to, ile słońca wystawiamy na działanie. Ważne jest, aby unikać słońca między godziną 10 a 15, kiedy promienie ultrafioletowe są najsilniejsze.
Nie da się uniknąć alergii słonecznej, ale można podjąć środki ostrożności, aby się przed nią uchronić. Na przykład możesz używać kremu z filtrem o wyższym SPF, nosić okulary przeciwsłoneczne i przebywać w domu, gdy słońce jest w szczycie.
Kremy z filtrem i antyoksydantami to podstawa w okresie letnim. Nie miałam wcześniej świadomości jak bardzo szkodziłam swojej skórze stosując byle co i bardzo rzadko.
Alergia słoneczna jest zwykle spowodowana nadmierną ekspozycją na promieniowanie ultrafioletowe (UV), które może podrażniać skórę i powodować wysypkę lub egzemę.
Objawy alergii słonecznej:
– Wysypka skórna lub egzema
– Obrzęk skóry
– Zaczerwienienie skóry
– Swędzenie skóry